כאשר אנו רוכשים פריטים חדשים לבית, בין אם מדובר בתמונות, חפצי נוי או רהיטים, אנו יודעים היכן אנו רוכשים אותם ובדרך כלל, בעיקר אם מדובר בפריטים יקרי ערך, הם יצוידו בתעודות מתאימות המעידות על איכותם, מקור הקניה, ומהי האחריות של החנות כלפינו, הלקוחות. כאשר מדובר ברכישת ריהוט עתיק, הסיפור שונה לגמרי. לא תמיד ניתן לדעת מהו גילו המדויק של הפריט, האם עבר שחזור או שיפוץ, האם הוא פריט עתיק מקורי או זיוף, וכו', ופעמים רבות האינפורמציה היחידה שיש לנו היא זו שאנו מקבלים מהמוכר. אז איך בכל זאת רוכשים ריהוט עתיק בלי ליפול באף פח?

לדעת מה קונים

כנראה בשל קלות הזיוף, רבים מקרי הרמאות, לצערנו, בתחום הריהוט העתיק. הדבר הראשון שעליכם לעשות בכדי לא ליפול בפח, הוא לדעת מה אתם קונים, כלומר – להבין מעט בתחום. אין צורך להתחיל ללמוד את ההיסטוריה של הריהוט והאמנות ולהתעמק בכל תקופה ותקופה, אך אם אתם מתעניינים בסגנון מסוים, שאתם יודעים מהו, או מחפשים פריט מסוים מתקופה מסוימת כמו כיסא מתקופת הרוקוקו או מיטה בסגנון לואי ה-14, לימדו על הסגנון המדובר ועל מאפייניו. במקרה זה מומלץ לרדת לכמה שיותר דקויות, ולבדוק בפרטי פרטים כל רהיט שמוצע לכם. בקיאות בנושא תאפשר לכם לזהות ביתר קלות את הזיופים, וברגע שהמוכר יראה שאתם מבינים בתחום, הוא לא יציע לכם זיופים אלא את המקור.

כמה עתיק רהיט עתיק צריך להיות

הערכת אומנותכדי להיחשב לרהיט עתיק ולא פריט וינטג', על הרהיט להיות בן 100 שנה לפחות. פעמים רבות קביעת גיל הרהיטים ומקוריותם שנויה במחלוקת גם בין המומחים עצמם. לכל רהיט ישנם מספר מאפיינים שצריכים להופיע יחד, לפחות בחלקם, כדי שהרהיט יוכל להיות מזוהה ושייך לתקופה מסוימת או לסגנון מסוים. לעיתים מבוצעת עבודת שחזור בכדי להחזיר לפריט עתיק את הדרו, או בכדי לשפץ חלקים שנשברו, דהו או נשחקו במרוצת הזמן והשימוש. כדאי לדעת שרוב הפריטים האיכותיים נשמרים במצב טוב גם לאורך השנים, וזהו חלק מהעדות לאיכותם. רהיטים שעברו שחזור, או רסטורציה בעגה המקצועית, יעלו מעט פחות.

הערכה מקצועית

מכיוון שמדובר, בסופו של דבר, בפריטים יקרי ערך, בעלי מחיר גבוה, לא כדאי להסתמך על בדיקה אישית שלכם, גם אם חקרתם ולמדתם את הנושא, אלא מומלץ לפנות לאנשי מקצוע. רהיטים עתיקים שנעשו בעבודת יד הם אמנות של ממש, הערכת אמנות היא מקצוע של ממש, וכדאי לפנות להערכה מקצועית לפני הרכישה, כדי לוודא שאתם קונים ריהוט עתיק מקורי ולא חיקוי בלבד.