הציוד הדרוש למערכת השקייה:
מחשב השקייה ההמלצה האישית שלי הוא על גלקון וזה מתוך נסיון מול מחשבי השקייה אחרים. יש מחשב המתלבש על ראש ההשקיה ופועל על סוללות ויש מחשב הפועל במתח 220V והוא עדיף. הוא יותר זול.

ראש מערכת הכולל פילטר מים 1 או 3/4 צול, תלוי בצרכים ובלחץ המים המקומי. בדרך כלל 3/4 מספיק.

ווסת לחץ מים לטפטפות. חובה אחרת פתחי הטפטפות מתפוצצים מהלחץ. הווסת מוגדר בדרך כלל ללחץ של 1.4 אטמוספרות (אטמוספירה – נפילת מים מגובה 10 מטר. כל 10 מטר זו אטמוספירה אחת).

ברזים חשמליים בהתאם לצרכים. הגלקון מגיע עם שני ברזים. ראש המערכת יכול להיות 1 צול או 3/4 צול בהתאם ללחץ המים המקומי וכל החלקים הנלווים אליו צריכים להיות באותו הקוטר.

צנרת מינימום קוטר צנרת 25 מ"מ. במידה וצריך למתוח קו לאורך 40 מטר

הצנרת תהייה 32 מ"מ. כמו כן צנרת טפטפות בספיקה שונה ובמרחק פתחי הטיפטופ בין 30 ל 50 ס"מ בהתאם לצרכים. במידה וצריך להעביר צינור טפטפות למרחק ובדרך אינו צריך לטפטף כדאי לקנות צינור "עיוור" (ללא טפטפות) עד מקום ההשקייה בטפטוף ושם לחברו לצנור טפטפות. צנור הטפטפות הוא בדרך כלל בקוטר 16מ"מ ואין צורך ביותר מכך. קיים גם צינור טפטפות בקוטר 5 מ"מ אך הוא יקר מאד ומיותר. הוא מתאים אולי לעציצים בבית אך לא לגינה.

ממטרות ומתזים – סוג הממטרה הוא פועל יוצא של גודל ואפשרויות ההשקיה בגינה.

  • ממטרות גזרה – (לגו,נען ודומיו) – בעלות ספיקה גבוהה, השקייה נמוכה וגבוהה באותה עת. הבעייה היא שהכלבים והחתולים עלולים לשבור את הממטרה. מבחינת כושר השקייה לדעתי סוג זה הוא הטוב ביותר. חסרונו הבולט – מרעיש. מאידך מי שאוהב לשמוע את צקצוק הממטרות זו הממטרה האידיאלית.
  • ממטרות גיחה גזרתיות – (פופאפ). אלו הפופולריות כיום ביותר. ניתנן להשיגם למרחקים שונים בין 3-12 מטר. יש צורך בחפיפת השקייה בין הממטרות מאחר והן לא משקות נמוך (חפיפה – כל ממטרה משקה עד למקום הממטרה שלידה). ספיקה יחסית נמוכה כך שיש צורך בזמן השקייה ארוך יותר ממטרות הגזרה שבסעיף ז1.
  • מתזים פופאפ – ניתן להשיג מתזים למרחקים שונים – בין 3-5 מטר. גם כאן חייבים חפיפה בין המתזים. יש מתזים המכוונים לזוית מסויימת ומתזים שניתן לכוונם והם מבחינתי המומלצים. השקייה באמצעות מתזים מומלצת ביותר (כמובן שמרחק גזרות ההשקייה אינו מהווה בעייה) ממספר בחינות. מתזים זולים, השקייה רציפה וקצרה יחסית. יש לשים לב מדי פעם שאין סתימה וההתזה זהה לכל הכוונים. כדאי מדי מספר חדשים לפתוח את ראש המתז ולנקותו. ממש לא מסובך.
  • מתזי עמוד – במקום מתז פופאפ ניתן לחבר עמוד (צינור פלסטי) בעל הברגה משני הצדדים לחברו למחבר המים ולמתז. לא מומלץ, זה יוצא כמעט אותו המחיר של מתז פופאפ ורק גורם ליותר עבודה ומכער את הגינה.
  • מתזים 8 מ"מ בעלי זויות. 75,90,180,360 מעלות.

מחברים – מחברי זוית, טי, סופיים, מחבר למתז.

דישון – ישנם מספר אופציות לדישון הגינה.

משאבת דישון. המשאבה מורכבת על מיכל שבו נוזל הדישון ודוחפת את הנוזל למערכת ההשקייה בהתאם להמלצות מהילת נוזל הדישון במים. מערכת זו מחייבת, בהתאם לחוק, מז"ח (מניעת זרימה חוזרת) על מנת שלא יווצר מצב הפוך של שאיבת מים למערכת השתיה בבית. מערכת זו יקרה מאד ולטעמי מיותרת לחלוטין. לחילופין ישנה מערכת הרבה יותר זולה של חברת טכנורם (ואין לי כל קשר אליהם) אשר כוללת בתוכה מז"ח ודואגת לדישון באופן מספק. תמיד צריך לזכור שגם האדמה בדרך כלל לא עקרה ויש בה דישון טבעי משלה. (תצלום מערכת טכנורם במדור גינת הגג). ניתן גם לוותר בכלל על הדישון האוטומטי. ישנם דשנים בעלי תמס איטי ומספיק לדשן איתם פעמיים בשנה. יתר דישון רק מזיק. מספר שקי קומפוסט או הומוס לפני השתילה יספקו בהחלט לפחות לשנה.

שרטוט מערכת השקייה

מהלך העבודה.

  1. יש למדוד היטב את השטח שבו תוקם מערכת ההשקייה. מערכת זו אמורה להתחשב בסוג הצמחיה שתישתל. אם זה דשא, פרחים או גינה מינימליסטית דהיינו, טוף ואבן נחל ושתילת מספר צמחים בודד בלבד. אני יוצא מתוך הנחה שמדובר בגינה סטנדרטית דהיינו דשא פרחים ועצים.
  2. יש קודם כל למתוח את כל הצנרות החל מראש ההשקייה ועד הסוף, לחבר את הממטרות/מתזים ולהפעיל את המערכת. לאחר שמוודאים שכל המערכת פועלת היטב, אין נזילות וכל הגזרות מושקות לפי המתוכנן יש לחפור בעומק של כ 20 ס"מ לאורך ציר הצנרות ולכסות את הצנרת כך שגובה ראש הממטרה יהיה בגובה פני האדמה.
  3. חיבור מחברי הצנרת – זויות, סופי וכו' – קל ופשוט. מי שלא יודע שישאל בחנות שבה קנה את הציוד. כל בעלי החנויות בתחום ישמחו לעזור (העיקר שתיקנו אצלם…). בכלל כדאי גם להעזר בנושאים לא ברורים בחנויות שבהם קונים את הציוד.