קשה לפספס את אווירת הטרנדיות של ה"רטרו". בחלונות הראווה מככבות הגזרות ודוגמאות הבדים של שנות החמישים, השישים והשבעים ובתצוגות האופנה אפשר לראות דוגמניות שמציגות "רטרו", מהלכות כששיערן נפוח מקדימה (סטייל שנות החמישים),סטייל ה"רטרו" הוא הכי "איני" שיש.

גם בתחום עיצוב הפנים ה"רטרו" נותן את אותותיו. הפורמייקה הפכה לחומר פופולארי במספר לא מבוטל של בתים, כורסאות וכיסאות בצורות א-מורפיות תופסות את עינינו במגזינים וחנויות עיצוב שונות כשבמקביל הצבעוניות הבוהקת שנעה בין שחור, לאדום, לירוק פיסטוק ולצהוב מחלחלת גם לפריטים הקטנים ביותר.

עיצוב חדרי עבודה | עיצוב הבית | עיצוב הדירה | מעצבים | אדריכל פנים | המדריך לעיצוב הבית | פורטל בית משותף

אז מה זה רטרו?

עיצוב בסגנון הרטרו מתייחס בעיקר לעיצוב בשנים שאחרי מלחמת העולם השניה. אז, כחלק ממגמת ה"אנטי מלחמה" רצו האנשים להקיף את עצמם בכל מה שיעלה על פניהם חיוך, החל מגוונים שמחים יותר וכלה בדוגמאות בדים מלאות חיים. הייצור בשנים ההן הפך להמוני ולכן בבתים השונים אפשר היה למצוא את אותם פריטים בדיוק- קומקומים מתכתיים צבעוניים, מקררים גדולים, כורסאות שהופכות למיטות והדפסי חיות או פרחים על הבדים והקירות (וזה באמת רק על קצה המזלג).

הרטרו חודר לעיצוב הבית 

למה דווקא עכשיו? בשנות התשעים ובשנים הראשונות של המילניום, שלט בבתים העיצוב ההיי טקי הקר והמנוכר שכלל בתוכו הרבה נירוסטה ובטון חשוף. עיצוב זה המאיס את עצמו על האנשים שבסיכומו של דבר רצו לחזור לבית חמים ומזמין. הרגש הוא הסיבה השנייה שבשלה לרטרו יש כזו "תחיה מחדש", כי הוא זה שמצליח לגרום לכולנו להתרפק על העבר שגם אם לא חווינו אותו בצורה ממשית, תמיד יכולנו להנות ממנו בסרטים, בספרים ובסדרות טלויזיה אהובות.

אז איך תעצבו לעצמכם בית בסגנון רטרו? 

שלב ראשון– תחקיר: חפשו מגזיני עיצוב המתמקדים בעיצוב שנות החמישים והשישים וחפשו אתרים ברשת האינטרנט שיכולים לסייע לכם להבין את רוח התקופה. לאחר מכן, נסו לבקר בחנויות המציגות רהיטים בסגנון ובדקו את האווירה הכללית שמנסים להעביר בחדרי התצוגה- מהו סוג התאורה שהשתמשו בו, אלו גוונים בחרו לשלב יחד וכמובן אלו פריטים שמו מעצבי החנות זה לצד זה.

שלב שני– עיבוד וסידור המידע: נסו לארגן לעצמכם רשימות הכוללות את כל מה שהפנתם לגבי התקופה:   1.       החומרים המומלצים – פורמייקה,פיברגלאס, לילינאום, פלסטיק, עץ אורן, טיק, נירוסטה צבעונית, ויניל.

2.       הדוגמאות הפופולריות – משבצות בשילובים של שחור ולבן/אדום ולבן/צהוב ולבן, כוכבים, פרחים, הדפסים הקשורים בצורות א-מורפיות של החלל ושל הDNA שהתגלה בשנת 1953.

3.       הרהיטים ששווה לרכוש –  שולחנות קפה אובאליים נמוכים, ספת דיינר אמריקאי וארונות פורמייקה למטבח.

4.        הגוונים שכדאי לשים אליהם לב – שחור, לבן, אדום, צהוב, ירוק פיסטוק, ירוק מנטה, ורוד מסטיק.

5.       האביזרים ששום בית אינו שלם בלעדיהם – טוסטרים וקומקומים צבעוניים, טפטים לקירות וכלי חרסינה מעוטרים בדוגמאות קיטש.

 שלב שלישי -זכרו שיש מוטיבים אבל אין חוקים: אחד היתרונות הבולטים של עיצוב רטרו הוא שאומנם יש הרבה מוטיבים שמרכיבים אותו אך אין חוקים ממשיים לעיצוב וסידור הבית עצמו. ההמלצה שלנו – נסו לסדר לעצמכם חלל פתוח (לפחות באזור המטבח והסלון) עד כמה שאפשר ומלאו אותו בפריטים שעושים לכם טוב, החל ממרצפות צבעוניות קטנות היוצרות שיבוץ מגניב ועד למטבח פורמייקה (כן, אפשר לקנות פלטות אדומות..) וכורסאות עם הדפסי כוכבים. והכי חשוב – אל תפחדו להיות נועזים עם הבחירות שלכם, כי כל זמן שהמראה הכללי מוצא חן בעיניכם ואתם מרגישים שהוא לא עמוס מדי או מתחכם מדי אין ספק שהצלחתם ליצור לעצמכם בית בסגנון רטרו מובהק.

באדיבות גבי אהרון, מנהלת מותג "מורפי ריצרד'ס בישראל

כניסה לפורום עיצוב הבית