במהלך היום אנו נחשפים להרבה חומרים רעילים, נושמים אויר מזוהם, אוכלים עוף/ בשר שהוזרקו לתוכו הורמונים וחומרים שונים, אוכלים פירות וירקות עם שרידי חומרי הדברה למיניהם נחשפים לקרינה סלולרית ועוד ועוד. לכן, בסוף היום, בשינת הלילה שלנו, אנו צריכים להתנקות מכל אלה ו"לטעון" מצברים ליום חדש. עיצוב חדר השינה חשוב ליצירת אוירה נעימה ובריאה בשעת השינה.

כך תעצבו עצמכם חלל נעים ובריא לשינה:

מיקום המיטה- רצוי למקם את המיטה כשראשה מופנה לכיוון צפון והרגליים לדרום צמוד לקיר פנימי ולא חיצוני. קירות חיצוניים אוגרים קור ורטיבות והם פולטים אותם במהלך הלילה קרוב מאוד לראש שלכם.
חשמל ותשתיות- אסור בתכלית האיסור למקם ראש מיטה על קיר שעוברת בו צנרת 4"(שירותים) או צנרת 2"(מים או ניקוז). בצנרת עוברת פסולת, והאנרגיה שבה עוברת קרוב מאוד לראשכם. כנ"ל לגבי חשמל, לכן אסור להשתמש בסדין חשמלי, או במיטות מתכווננות המחוברות למתח חשמלי, גם אם מדובר במתח נמוך. ויסלחו לי כל אוהבי הנוחות למיניהם. אני יודעת שזה נוח, אבל לא ממש בריא.. כנ"ל לגבי שקעים רבים שממוקמים ליד המיטה. רצוי כמה שפחות, והכי טוב בלי בכלל. אני מודעת לעובדה שהרבה מהקוראים ירימו גבה וישאלו –" איך אפשר לחיות בלי סדין חשמלי / שקע לצורך זה או אחר/ מיטה מתכווננת וכו'?? העניין הוא שאנו לא מודעים לנזק המצטבר בגופינו כתוצאה מאלמנטים אלה. חשמל הוא ללא ריח וללא טעם, ומבוגרים, לא כמו ילדים ותינוקות רכים, פחות רגישים לשדות חשמלים או מגנטים, אך עדיין ניזוקים מהם. סיפור קטן, כשנולדה הבת הראשונה שלי, נדהמתי לגלות שכל לילה היא הייתה מסתובבת במיטתה כשראשה לכיוון צפון ורגליה לדרום, לא משנה איך הייתי מניחה אותה , או מסובבת אותה תמיד בבוקר הייתי מגלה שהיא " הצפינה ".

חומרים- לשמיכות רצוי להשתמש בחומרים טבעיים כמו משי, כותנה, קשמיר או פשתן. לגבי סדינים ומצעים בכלל, רצוי לא להשתמש בחומרים סינטטים בכלל בשל החשמל הסטטי שהם יוצרים, אלא בכותנה 100% בלבד.(טיפ- הכותנה המצרית היא הכי איכותית והכי צפופה).

גוונים- רצוי להשתמש בגוונים מרגיעים כמו חול, משמש, תכול- בהיר, אפרסק, זהוב רך, ופיסטוק עדין. כאשר אתם בוחרים צבע, כדאי לחשוב על בחירת כדור גלידה, אם הגוון דומה לגלידה, התוצאה תהיה מרשימה ונכונה מבחינת הגוון. טעות נפוצה של אנשים שאינם מיומנים היא בחירת גוון חזק מידי- כי בקטלוג הוא נראה מתאים, ובפועל- לאחר הצביעה מקבלים מסה גדולה מידי של צבע בחלל. כנ"ל לגבי צבעים מסוימים. לפי תורת הכרומוטרפיה (תורת הריפוי בצבע) לצבעים יש השפעה פיזית על בני האדם, ולכן יש להתאים את הגוון לשוכנים בחלל, לדוגמא, לאדם עדין, חולני, וחלש אמליץ על צביעת החדר בגוון אנרגטי- כתום אפרסק, או בורדו – יין עמוק, על מנת ש"יעורר" אותו אנרגטית.(ראה גם כתבה על צבעים בקטגוריה הזו). הכי חשוב- הצבע עצמו צריך להיות צבע אקרילי מחברה מוכרת, מומלץ שיהיה על בסיס מים ושאינו צבע רעיל.( לנירלט יש סדרה מצוינת כזו וגם טמבור הוציאו מוצר מתחרה איכותי).

עיצוב חדר שינה | בעלי מקצוע | עיצוב דירה | וילונות | מיטות | חדרי ילדים | אדריכלים | אדריכל פנים | המדריך לעיצוב הבית | פורטל בית משותף

עיצוב מיטה- רצוי להשתמש במזרון מחומרים טבעיים, מזרון מסוג פוטון יפני עשוי מחומרים טבעיים ותומך היטב בגוף בזמן השינה. ראש המיטה צריך להיות דומיננטי על מנת ליצור סביבה תומכת וחובקת. אפשר ליצור זאת בהרבה סגנונות: כילה לבנה מעל המיטה ששוליה משתפלים מהצדדים תיתן אופי רומנטי ורך, מסגרת גבוהה וישרה מעץ או מרופדת בבד תיתן אופי אלגנטי ונקי, וכן הלאה. מומלץ מאוד שילוב של עץ במיטה, מכיוון שעץ הוא חומר טבעי, מבודד, עם השפעה עיצובית נעימה, חמימה וביתית.
אסור- מיטה עשויה מברזל, נחושת או שילוב של מתכת כלשהיא, מכיוון שהמתכת יוצרת שדה מגנטי מסביב למיטה, עם כל זה שזה מאוד יפה, ממש לא בריא.

אבזור משלים- יש לשים לב לנושא התמונות שתלויות בחדר. יש להימנע מלתלות תמונות שמעוררות רגשות/זיכרונות לא טובים. אם רוצים לתלות תמונות של בני הזוג חייבים לתלות תמונות של שני בני הזוג ולא רק אחד מהם. אסור לתלות תמונות של דמויות שמסתירות את פניהן, או שרואים אותם מהגב, הדבר יוצר אווירת מסתורין שלילית. (ראה גם כתבה על סטיילינג).

מראות- בנושא זה ישנן שתי גישות, אסור: מכיוון שהיא משקפת ומכפילה את החלומות שלנו, ויוצרת אוירה לא נעימה בחדר. מותר: בפרוייקט המאה של מגזין בניין ודיור עיצבתי חדר שינה עם מראה באזור פתוח יחסית לחדר השינה בצורה שהנחת המראה יצרה דווקא אווירה מעניינת ופתחה את החלל. המלצה- כל חלל יכול לקבל אליו משהוא אחר.

טקסטיל- רצוי לבחור את הוילונות וכיסוי המיטה מאותו הספק, כך תוכלו להתאים גוונים של שניהם. שוב, כדאי להשתמש אך ורק באריגים מסיבים טבעיים, כותנה, משי, קשמיר,ופשתן. בוילונות עם פשתן, יש לשים לב שיש גם סיבי כותנה בתוך הבד על מנת שנפילת הבד תהיה יפה יותר ,( וגם כי פשתן מתקמט מאוד מהר).

שטיחים- רצוי מאוד למקם שני שטיחים משני צידי המיטה, כך הגדרת מיקום המיטה הופכת להיות בעלת מסה גדולה יותרו דומיננטית יותר. כמובן יש לדאוג שגווניי השטיחים יהיו תואמים לגווניי החדר, המיטה, כיסוי המיטה, הוילונות וכו' .

שינה ערבה, בריאה ונעימה לכולם

גלית פנינה אבינועם היא מרצה לאדריכלות פנים באקדמיה של בניין ודיור, 6B, באוניברסיטה הפתוחה אוניברסיטת בר אילן, וHIT בחולון. גלית פנינה אבינועם אדריכלות ועיצוב פנים רחוב הכרמים 4 נס ציונה 08-9396658 טל- פקס 0547390919 נייד