עיצוב מינימליסטי מהו – עקרונות וטיפים

גם אם אינכם יודעים מהו עיצוב מינימליסטי, סיר להניח שהוא נמצא סביבכם בכל רגע נתון. טלפון מודרני, אתר אינטרנט נקי ולבן, ספה פשוטה ועוד. אך למרות שהמינימליזם חדר לכל כך הרבה תחומים, הוא עדיין מוכר פחות מאשר סגנונות אחרים. הסיבה המרכזית לכ היא שמינימליזם הוא יותר רעיון מאשר סגנון. זהו כיוון מחשבה עיצובי ולכן הוא נתון לפרשנויות רבות על ידי מעצבים שונים.

מהו עיצוב מינימליסטי?

מגמת העיצוב המינימליסטי החלה במאה ה-20 וממשיכה גם היום, בעיקר בקרב מעצבי מוצר ומעצבי גרפיים. עיצוב מינימליסטי מתאפיין בשימוש באלמנטים הכרחיים בלבד, תוך ניקוי כל האלמנטים המיותרים. את העיקרון הזה תמצת אחד מאבובת המינימליזם האדריכל לודוויג מיס ואן דר רוהה, לביטוי המפורסם "פחות הוא יותר" (Less is more). ללא קשר לפריט המעוצב, אם זה בניין או שולחן, כל עוד העיקרון הזה מוביל את העיצוב, מדובר במינימליזם.

מהיכן בא המינימליזם?עיצוב הבית

עיקרון העיצוב המינימליסטי הושפע בראשית המאה ה-20 משלושה מקורות עיקריים: תנועת אמנות הולנדית בשם דה סטייל, שאימצה עקרונות של שימוש בקווים אנכיים או אופקיים בלבד, שימוש בסקלת צבעים מצומצמת ובצורות זוויתיות; האדריכל הגרמני לודוויג מיס ואן דר רוהה; ומעיצוב יפני מסורתי, המתאפיין במיעוט חפצים וצבעים.

איך התפתח העיצוב המינימליסטי למה שהוא היום?

העיצוב המינימליסטי החל בשנות העשרים של המאה הקודמת, עם ארכיטקטורה. הסיבה שהאדריכלות הזו תפסה הייתה הנגישות לחומרים מודרניים כמו זכוכית, בטון ופלדה. בנוסף, החלה הבנייה המואצת של פרויקטים גדולים ואחידי בצורתם. הטרנד הזה המשיך גם באמצע המאה ה-20. ההתמקדות בפשטות חלחלה גם לציור, עיצוב פנים, אופנה ומוסיקה. באופן טבעי, ההתמקדות בפשוט חלחלה גם למוצרי צריכה, כגון רהיטים, כלי מטבח ומוצרי חשמל. אפשר לראות כי חברות גדולות כמו אפל ואיקאה ביססו על עקרונות המינימליזם את כל מוצריהם כמעט.
כיום העיצוב המינימליסטי נמצא בכל מקום, באתרי האינטרנט, באפליקציות של הטלפונים הסלולאריים ובממשקים של טכנולוגיות מתקדמות. אחת הדוגמאות הטובות לעיצוב מינימליסטי הוא השימוש בטלוויזיות שטוחות כמו טלויזיות lcd ומכשיר הטלוויזיה כפי שהיה בעבר, היה גדול, רחב, בעל צורות משונות וכבד. הוא בעיקר תפס מקום רב בחדר המגורים. במסכים השטוחים יש את כל עקרונות המינימליזם – הם אינם תופסים מקום ולכן משאירים את החלל פתוח, ומאפשרים אווירה של ניקיון עיצובי. בכל פעם שאתם רואים משהו נקי, מדויק ולא צעקני, סימן הוא מעוצב לפי עקרונות מינימליסטיים.

הגישה הנכונה לעיצוב מינימליסטי

• פחות הוא יותר – להשתמש רק באלמנטים הכרחיים בעיצוב ולהשמיט דברים שאינם הכרחיים לצורך שימוש בפריט. האפקט של התוצאה הסופית גדול יותר מכל המרכיבים שלה.
• להחסיר דברים מהעיצוב עד לנקודה שבה הוא הופך ללא שימושי. רגע לפני, זו הנקודה שבה העיצוב הוא מינימליסטי, שיש בו רק את מה שצריך על מנת שיעבוד.
• כל פרט חשוב – מה שתבחרו לשים בביתכם, הוא הדבר שתחיו בו ותארחו בו אנשים אחרים. חשבו על איך תרצו להרגיש ואל תכפו על עצמכם דבר.
• מיעוט צבעים – השתמשו רק בצבעים שעובדים טוב יחד.
• חלל לבן – אל תנסו למלא כל חלל בצבע או בחפצים. לפעמים חלל כמעט ריק מספיק בהחלט.