בחירת התקציב

שלב בחירת התקציב לעיצוב מטבחים זהו בעצם השלב הבסיסי ביותר שיקבע לאן אנו מכוונים. חלוקת התקציב כוללת שלוש אופציות עיקריות:

עיצוב מטבחים בתקציב מינימאלי

התקציב המינימאלי לעיצוב מטבחים נע בין 5,000 ל- 18,000. בתקציב זה נוכל להשיג בהחלט מטבח בעל עיצוב יפהפה שאינו נופל מאף עיצוב יוקרתי של כל חברת מטבחים. ההבדל מתבטא בעיקר בפונקציונאליות שנקבל, ובאיכות החומרים. הפונקציונאליות היא בעצם התאמת הצרכים שלכם אל עיצוב מטבחים 'חכם' יותר (פרזול מתקדם, אי למטבח, ואפשרויות אחסון מתקדמות כמו מגירות מסד, חלוקה פנימית של הארונות ועוד), ומותאם אליכם, והאיכות במקרה זה תתבטא בסוג הסנדוויץ' שירכיב לכם את המטבח: במקרה הטוב סנדוויץ' אדום או טווין, ובמקרה הפחות טוב סנדוויץ' צפצפה, הסנדוויץ' האדום בהחלט מספיק איכותי, ובקשר לשאר זה כבר מעט יותר בעייתי.

עיצוב מטבחים ממוצע – עיצוב מטבחים ממוצע נע בתקציב של 20,000-40,000. בתקציב זה נוכל בהחלט להשיג איכויות עבודה ברמה גבוהה, עיצוב מתקדם ולעיתים פונקציונאלי. מבחינת האיכות: במקרה של סנדוויץ', זה יהיה סנדוויץ' אדום, ונוכל בתקציב זה בהחלט גם להשיג עיצובים מסוימים מעץ מלא, במקרה ונבחר בנגרייה – חשוב שתתמחה בסוג העץ המלא ממנו יורכב המטבח.

עיצוב מטבחים - השלבים | כיצד בוחרים עיצוב מטבח ומה האפשרויות | המדריך לעיצוב הבית | פורטל בית משותף

עיצוב מטבחים יוקרתי

מטבחי יוקרה הם מטבחים המכילים את שלל שילובי הפונקציונאליות והנוחות, מתאימים במדויק לעיצוב הבית, וכמובן מורכבים מעץ מלא. התקציב אותו נצטרך להשקיע בעיצוב מטבחים יוקרתי נע באזור ה-80,000 ש"ח, ואם ממש נתאמץ נשיג את אותו המטבח גם במחיר של כ-60,000 ש"ח. מטבחי יוקרה כוללים: עיצוב מטבחים בקווי עיצוב יוקרתיים וחדשניים ביותר, התאורה תורכב מלדים או 5T, ארונות המטבח יכללו פתרונות אחסון מתקדמים (מגירות משקאות, צירים של דלתות 180 מעלות, מזווה, ועוד), אי למטבח המאפשר פתרון ישיבה, אירוח, ועבודה, פרזול חדשני ביותר של חברות כמו בלום וגראס שישלב כפתורים מוסתרים ומנגנוני עצירה מתוחכמים.

איפה: חברת מטבחים, נגריה, או יבואן

הסוגיה הנפוצה ביותר בקרב רוכשי מטבחים היא היכן לרכוש, האם עדיף חברה גדולה וממותגת או שמתאים לנו דווקא נגרייה, כיצד נדע כי הנגרייה אמינה ואיכותית ועוד מגוון שאלות לגבי ההבדלים שבינם.

חברות מטבחים – רכישה מחברת מטבחים בהחלט משדרת אמינות וביטחון, חברה המבטיחה איכות מסוימת של עבודה וגימור סביר יותר כי תעמוד מאחורי דבריה, ובמידה ויהיו טענות כלשהן יהיה אל מי לפנות ואת מי לתבוע משפטית, דבר שאיננו תמיד נכון לגבי רכישה מנגריית מטבחים ביתית. החסרונות הבולטים ביותר של חברה הם גובה התקציב הנדרש, וחוסר הייחודיות כפי שנוכל לקבל אצל נגר שיתאים לנו בהזמנה אישית את המטבח. חברה לרוב תיקח תקציב של עד 30% יותר מנגרייה ממוצעת.

נגריות מטבחים – הפרמטרים המאפיינים נגריות מטבחים הן בעיקר הייחודיות, והמחיר הזול. סוגיית המחיר ידועה וחשובה לכולנו, באשר לייחודיות חשוב לדעת כי נגרייה לא עובדת בהתאם לקטלוג מטבחים שנתי כלשהו אלא תייצר באופן אישי וייחודי בהתאם לצרכן.

יבואני מטבחים – יבואנים של מטבחים בישראל מתחלקים לשני סוגים: מטבחים יוקרתיים של יצרנים כמו ברלוני מאיטליה וחברות מובילות מגרמניה, ומטבחים פחות איכותיים המיובאים מסין, ומיוצרים ברמה נמוכה אף יותר מנגרייה זולה. המחירים נעים בהתאם.

אם נכנס לעומק נוכל גם לפנות למעצב או אדריכל פנים אשר יקנו לנו עיצוב ייחודי ואישי הכולל התאמה אל פינת האירוח והשיבה, והחיבור שבינה לבין המטבח. אדריכל יוכל ל'שחק' עם המבנה והתשתיות ולייצר מטבח ברמה הגבוהה ביותר, וגם כאן המחיר בהתאם ולרוב גבוהה יחסית.

התכנון והתשתיות

שלב תכנון התשתיות הוא שלב ראשון בעיצוב מטבח, בשלב זה אנו מגדירים את ה'משולש' הכולל כיור, מקרר, וכיריים. לאחר הגדרת המיקום של אביזרים אלו, נתכנן את תשתית האינסטלציה (מדיח, ביוב, כיור ומוצרי חשמל שונים שישתמשו במים), תשתית החשמל והנקודות במטבח, ולבסוף נקבל החלטות לגבי מבנה הקירות של המטבח וכלל המוצרים שנרצה לכלול בו.

בחירת סגנון העיצוב

סגנונות עיצוב מטבחים עיקריים מתחלקים לשלושה: עיצוב מטבחים מודרניים, מטבחים כפריים, ומטבחים קלאסיים המשלבים את שניהם.

מטבחים מודרניים – קווי עיצוב מודרני מתבטאים בקלאפות, פרזול הנפתח בזוויות מותאמות אישית לבית, אי המשלב גם פינת עבודה, צבעים חדים וסגנון הייטק, שילובים של אלומיניום, ותאורת פלורוסנטית\לדים.

מטבחים כפריים – מטבח כפרי יעוצב באווירה ביתי יותר, כך למשל: התאורה תהיה שנדלירים או כל גוף בעל מאור 'חם', הנטייה תהיה לשילוב יותר חלונות למתן אור טבעי, הגוונים יהיו על בסיס חום, וארונות המטבח יפתחו בצורה סטנדרטית אל שני הכיוונים.

המאמר הבא בסדרה: שלבים בעיצוב מטבחים – איכות החומרים.

הכתבה באדיבות פורטל המטבחים הישראלי – אקרמן מטבחים.