תאורה לבית ולבניין יכולה להיות מורכבת על ידי סוגים שונים של נורות, הבחירה בהן קשורה לטעם אישי, לאוויר הרצויה, לעלות ועוד.

תאורה לדירה | תאורה לחדרי שינה | ספוטים | אקסלוסיב | עיצוב פנים | נורות | אדריכל פנים | עיצוב פנים | המדריך לעיצוב הבית | פורטל בית משותף

סוגי נורות

נורות ליבון – עשויות מחוט להט עשוי טונגסטן. צבע האור נוטה לצהבהב ומדגיש גוונים חמים. זרם החשמל העובר דרך חוט הלהט מחמם אותו לטמפרטורות של ºC 2500-3000 ומפיץ אור כתוצאה מחימום זה. נורות הליבון מצויות בהספקים של 15 – 200 W ובגימור שקוף , מאט או כסוף בחלקו. (אני מראה דוגמאות שקיימות בשוק)

נורות הלוגן/טונגסטן הן בעלות אור חזק ולבן. הנורות יוצרות חום העובר לסביבה. יש להשתמש בשנאים להנחתת המתח.

נורות פלורסנט – בתוך צינור זכוכית יש מעבר של חלקיקי אור דרך גז שבו חלקיקי מתכת. מעבר האלקטרונים דרך האדים המתכתיים יוצר את התאורה. אורך החיים של נורת פלורסנט גדול פי 3 – 4 מנורת ליבון. יש להתקינן עם בקר המבקר את עוצמת הזרם החשמלי. נורות פלורסנט באות במספר גווני אור – warm white ,daylight ,natural ,cool white .

נורות פריקה – שימוש בנורות פריקה במתח גבוה נעשה במקומות בהם יש צורך בעוצמות אור גבוהות וכן בארך חיים גבוה של הנורות. כאשר אין צורך בראיית צבעים טובה – תאורה רחוב וכד' משתמשים בנורות פריקה של כספית בלחץ גבוה המייצרות אור בעל גוון ירקרק ולא מראה את גווני האדום. נורות פריקה של נתרן בלחץ נמוך או גבוה בעל אור צהבהב-כתום שאר הצבעים נראים אפורים. שימוש נכון בסוג תאורה – או איך תאורה נכונה יוצרת אוירה (בזול..) יש להפריד בחללי הבית בין תאורה כללית לבין תאורה ספציפית, או תאורת אוירה שיוצרת מוד מסויים .אפשר ליצור כמה מעגלים עם תאורת יום ותאורת לילה. לצורך העניין נראה חדר – עם תאורה כללית, ותמונה נוספת שבה דולקת תאורת אוירה בלבד, היוצרת אוירה דרמטית, כלומר יש לנו 2 מערכות תאורה באותו החלל ומדליקים כל פעם מה שרוצים לפי הצורך. דוגמא נוספת- הדגשת קיר ספציפי העשוי מחומר אחר, או מצופה, משאר קירות הבית יכול לקבל צורה דראמטית מודגשת על ידי תאורה, תאורה תחתונה בתחתית שלו בחלוקה עם קצב אחיד תקפיץ את המבט כלפי מעלה, ותדגיש את אופי החומר שממנו עשוי הקיר, לדוגמא- בקיר עשוי לבני סיליקט- התאורה תדגיש את החריצים, והקיר יראה עתיק מאוד. איך נשתמש בתאורה בחדר קטן על מנת להגביהו ולהגדילו? תאורה שתציף את חלקו העליון של החדר ותיצור הילה רכה בשולי העליונים בגבול שבין התקרה לקיר תמשוך את המבט לעבר נקודה ספציפית זו ותיצור אשליה של גובה. יש להקפיד להשתמש בתאורה חמה. יש להבין את ההבדל שבין- אפלייט לבין דאון לייט, גוף תאורה נכון יכול ליצור אוירה טובה בחדר מבלי להשתמש בדקורציה נוספת.

גלית פנינה אבינועם היא מרצה לאדריכלות פנים באקדמיה של בניין ודיור, 6B, באוניברסיטה הפתוחה אוניברסיטת בר אילן, וHIT בחולון. גלית פנינה אבינועם אדריכלות ועיצוב פנים רחוב הכרמים 4 נס ציונה 08-9396658 טל- פקס 0547390919 נייד