בדרך כלל לאחר רכישת דירה, תקציב הרוכשים נישאר מדולדל ונשאלת השאלה כיצד מתמודדים תקציבית עם תכנון הדירה, לדוגמא כמה סעיפים –

עיצוב ותכנון מטבח
עיצוב ותכנון חדרי אמבטיה ושירותים
תכנון כללי של שינויים בדירה (פרוט בהמשך).
עיצוב דירה מקבלן | עיצוב פנים | המדריך לעיצוב הבית | פורטל בית משותף

כמה הערות חשובות לגבי סעיפים אלו (אומנם טכניות ולא עיצוביות, אבל מאוד חשובות שיכולות לחסוך הרבה כסף בדרך) לגבי עיצוב דירה מקבלן –

עיצוב מטבח– ברוב המקרים הלקוחות יפנו אוטומטית לחברות לעיצוב מטבחים, בד"כ החברה שהקבלן מפנה אליה, ואשר שם מקבלים זיכוי מגוחך עבור מטבח הסטנדארט שהקבלן מספק ובלית ברירה משדרגים את המטבח. בד"כ הזיכוי הוא כמה אלפי שקלים כאשר מחיר עיצוב מטבח איכותי בחברות שונות הוא כמה עשרות אלפי שקלים. ביצוע מטבח על ידי נגר שמחיריו נמוכים בעשרות אחוזים מחברות מטבחים-יחסוך עשרות אלפי שקלים.(רצוי להוציא מכרז בין כמה נגרים כך גם בוחרים את הכי טוב וגם את הכי זול). הקבלן המבצע בדרך כלל מגביל כניסת ספקים שלא מאושרים על ידו רק לאחר קבלת טופס 4.

עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים-הלקוחות מופנים לחברה שמספקת את חומרי הסטנדרט לקבלן ובאולם התצוגה נציג מכירות ישכנע אותם לשדרג את חומרי החיפוי והריצוף סטנדרט, לחומרים אחרים כמובן בעלויות גדולות. תכנון מדוקדק של פריסות האמבטיה, כמובן בצורה אסטטית, כאשר ברוב המקרים יש אפשרות לשלב בחומרי החיפוי של הקבלן בשילוב עם חומרים נוספים לעיטור-יחסוך עשרות אלפי שקלים. עבודת קבלן- ברוב המקרים קבלן מציע חיפוי עד גובה מסוים(בדרך כלל גובה של 2 מ'), מה שאומר שמגיע ללקוח עבודה במטראג' מסוים, על מנת לא לשלם תוספות על עבודה נוספת של הקבלןיש אפשרויות שונות לתכנון ועיצוב על מנת להגיע לתוצאה אופטימלית במינימום עלות.(כלומר מדובר בשני סעיפים שונים- עלות חומר +עלות עבודת קבלן, שבשניהם אפשר לחסוך עשרות אלפי שקלים)

תכנון כללי– ברב אתרי הבניה הקבלן מציע שרותי של פקיד שינויים לדירה. פרט חשוב שהרבה לקוחות אינם יודעים הוא שבמרבית המקרים פקידים אלה מרוויחים אחוזים נאים מעלות השינויים שהם משכנעים את הלקוחות לעשות. כמובן שמדובר בניגוד אינטרסים.(עלולים לשכנע את הלקוח לעשות שינויים מיותרים). חדרי שירות ומחסנים- בשל עלויות גבוהות ומיסוי, הקבלנים נוהגים ליצור אזורי שרות גדולים ולא נחוצים(על אזור שרות, ממד, מחסן, חדר כביסה וכו' הקבלן משלם מיסים נמוכים בהשוואה לחלל עיקרי של הדירה), תכנון נכון ומותאם לצרכי הלקוח, ינצל את החלקים הללו בדירה בצורה מקסימלית.

עיצוב דירה מקבלן | עיצוב פנים | המדריך לעיצוב הבית | פורטל בית משותף
מיזוג – ברוב הדירות הקבלן מספק את התשתיות המתאימות למיזוג. כלומר מספק נקודות חשמל מתאימות, גז וניקוז למיזוג. הבעיה מתחילה כשצריך לתכנן ולעצב את הנמכות הגבס, גריל אויר חוזר, ומפזרי מיזוג. קבלן הגבס עלול להציע ללקוח לעשות אלמנטים מגבס, הנמכות וכו' שאין בהם צורך, שוב ככל שהאלמנטים ועבודתו גדולה יותר, הוא מרוויח יותר. כלומר בתכנון עצמי של הדירה ללא ליווי של איש מקצוע, עוברים שלב שלב בין ספקים שונים כאשר כל אחד רואה את התחום המצומצם שלו בלבד (דלתות, קרמיקה, מטבח, גבס ועוד), ברוב המקרים ההכשרה העיצובית של אנשי מכירות אלה דלה ביותר,והתוצאה בהתאם. הדירה עלולה להראות כמו עבודה של הרבה "מעצבים".

אדריכל פנים, רואה את הדירה בשלמותה, על כל חלקיה, ומנחה את הלקוח לעשות את השינויים הנדרשים בדירה לרווחתו ונוחיותו הוא, חוסך כסף רב לרוכשים, ומונע מהם טעויות תכנון ועיצוב שעלולות להישאר איתם לאורך שנים בדירה.

גלית פנינה אבינועם היא מרצה לאדריכלות פנים באקדמיה של בניין ודיור, 6B, באוניברסיטה הפתוחה אוניברסיטת בר אילן, וHIT בחולון. גלית פנינה אבינועם אדריכלות ועיצוב פנים רחוב הכרמים 4 נס ציונה 08-9396658 טל- פקס 0547390919 נייד