עיצוב חלל המגורים, מה שנקרא הסלון, מעיד בעיני על אישיותו של בעל הדירה. על סגנונו האישי. ועל……

ארבעת היסודות והמוטיבים המנחים  בעיצוב החלל: שפה, דרמטיות , הצללות, תפיסת העין ואחיזתה. הללו ובעזרת קווים מנחים שבתורת העיצוב מאירים ומעצימים את הרעיון המרכזי בו אנו מתמקדים, מדגישים וחווים.

תחילתו של תהליך העיצוב ובכדי להגיע לעיצוב נכון ואופטימאלי מונע מאקספוזיציה המשולבת בין הרעיון המרכזי/ריהוט מיוחד לבין הדמויות הפועלות בשטח: הווי וסגנון המשפחה, נוחות ופרקטיקה,  במיוחדות ובהרגלים השונים.

כשמחברים את הפרמטרים האלה נוצרת הוויה של תהליך יצירה, העיבוד והאינטרפרטציה  בסופו של דבר יוצרת ומחייה את האווירה ונותנת ביטוי

ליצירה שנחווית בסוף התהליך.

עיצוב פנים

10 שלבים בעיצוב חלל בבית משותף ובבית פרטי:

  1. דינמיות ואיזון החלל – יש צורך בשיווי משקל בין שטחי החללים כמו כן לגבי הרהיטים הקבועים והניידים. האיזון הנכון נותן לדיירים ולאורחים הרגשה של בטחון, נוחות ושלווה. כשהאיזון מופר מורגש שינוי בהווי ובאווירה המשפחתית המופרת והבלתי מאוזנת.
  2. שפה עיצובית – בתכנון בית/דירה חייבת להיות אחידות בשפה העיצובית כשאין שפה אחידה החלל ניראה שטחי, סטנדרטי, לא יצירתי ובהחלט לא תומך.
  3. תאורה – רבות נכתב על השפעותיה של התאורה, אין לחסוך בעיצוב תאורה התאורה נהפכה בשנים האחרונות מאוד משמעותית ולדומיננטית בענף הסטיילינג, באדריכלות הפנים ובעיצוב הפנים. טיפ חשוב: פיזור אור נכון ובלתי רציף יוצרת הצללות, דרמטיות ורכות בחלל.
  4. אריחים – בעלי טקסטורה דומיננטית מפחיתים את הצורך בריהוט כבד ומסורבל וכתוצאה מכך מושג שידרוג אוטומטי של הרהיטים הממוקמים   מעל האריחים. כאן חייבת להיאמר הערה: חייבים למצוא את המינון והאיזון הנכון.
  5. סגנון המינימליסטי – טרנד עיצובי זה מוביל את האווירה והאופי העיצובי בעשור האחרון על שלל סגנונותיו, הכולל גם את הסגנון הכפרי והאנגלי הידועים בכבדות,  בעומס ובאופי החסר מינימליסטי שבהם.
  6. רהיטים – רכישה ובניית רהיטים מיוחדים נותנת את אימרת הקצה העיצובית והנקייה ללא כל צורך בעומס.
  7. אקסוסריז – היום יותר מתמיד פריט אחד או שניים דומיננטיים יעשו את העבודה הרצויה. פריטים אלה ייצרו מיקוד לעין ובכך יוצרים נטרול משאר צבעי ורהיטי הבית וזאת בכדי ליצור אפקט של דרמטיות ועניין.
  8. מערכת מיזוג אוויר –  מהווים היום חלק נכבד מניצול החלל העילי ובמודל העיצוב והסטיילינג, לא עוד הקופסאות אלא תמונות ומסגרות מעוצבות הכוללות תמונות אומנותיות שנמכרות עם המזגנים וסטריפים למינהם שמוסיפים פלאים לעיצוב.
  9. הלבשת קירות הבית – היא למעשה המסגרת הסופית שמהווה את ההתחברות והדינמיות השוררת בבית.  היום איננו מסתפקים בצבע רגיל אלא בשילובי צבעים המשלימים זה את זה, טקסטורות ודוגמאות מיוחדות המדמים להפליא מראה: קטיפה, מראה עתיק, נוצץ ושובב. כמו כן בהלבשת הקירות משתמשת בחומרים שונים כגון: אריגי קירות, טפטים, פסי גבס ותבליטים, חיפויי קרמיקה, עצים ודמויי עצים, פורמייקות מתכתיות, בריקים ואבנים טבעיות למיניהם – אלה יוצרים עוצמה ורכות עיצובית.
  10. הלבשת התקרות –  גם להן יש חלק נכבד בסגירת מעגל העיצוב והסטיילינג. תקרה צפה הכוללות תאורה נסתרת, והנמכות למינהן שעשויות נכון מעצימות  את המראה הסופי המתקבל. כמו כן בתקרות גבוהות – תלוי ביותר אופי וסגנון – עץ גושני, אדני רכבת, ברזל ונפחות.

לסיכום:

עיצוב טוב משול להנאה מלגימת כוסית יין אדום טוב באמצע היום. ובלי כל צל של ספק עושה את העיקר מהטפל ועניין של טוב טעם, חוש לאסטטיקה ועין לאיכות ולהרמוניה.

מאת:

זוהרה קליין, Well done עיצובים, אדריכלות פנים ועיצוב תאורה

טלפקס 09-9566283 נייד 052-3737055